
atrejsesig – fra ego til sjæl.
Workshop i traumeforløsning gennem yoga..
Denne workshop er for dig der ønsker at rejse dig – give slip på egoets kamp, flugt eller frys og bevæge dig ind i sjælens tilstand..
- komme fra hovedet ned i kroppen
- trække vejret
- give slip
- rense ud
- lande i nuet – og finde ro
Vi tager udgangspunkt i psoas-musklen, også kendt som traume- eller sjælens muskel.
Derudover aktiverer vi det parasympatiske nervesystem (det afspændende nervesystem) ved at stimulere og vække vagus-nerven, som oftest sidder “fast” v. traumer; stress, tankemylder, kropslig uro, angst, autoimmune sygdomme mm.
Dette gør vi bl.a. gennem dybe og blide stræk, samt rolige bevægelser af bindevævet, som sidder overalt i vores krop.
Vi afslutter med afspænding, hvor Eva vil slå på klang-skålene.
De dybe toner går direkte i nervesystemet og bindevævet, som gør at kroppen spænder yderligere af, giver slip og healer.
Dette vil efterlade dig veltilpas, afspændt og rolig i krop og sind, men mest og bedst af alt – i kontakt med den du oprindeligt er.
Workshoppen er for alle.
Praktisk:
Der er adgang til 20 yoga-måtter, 10 yoga-pøller, yoga-blokke til 20, samt yoga-straps og øjenpuder, som du gerne må booke, hvis du ikke selv har.
Medbring vand, evt. et tæppe eller en varm trøje, samt tøj du kan bevæge dig i.
Tilmelding foregår til Sine på SMS (26-236623) og betaling foregår på samme nummer senest man. 16/1-23.
Dato: Lørdag d. 21/1-23 fra 9.30-16.
Sted: Fælleshuset, Have 52A, HF-Skovly, 8800 Viborg.
Pris: 450,- for hele workshoppen inkl. frokost, the, kaffe mm.
Program:
9.30-10: Mindful-meditation. Her lander vi i nuet og gør os klar til dagen.
10-12.00: Teori – i hvad, hvordan og hvorfor underviser Sine som hun gør; atrejsesig-konceptet.
Her åbner vi op for chok og traumer – hvordan de kommer til udtryk gennem fysiske, psykiske og mentale lidelser, hvordan de mærkes i kroppen og hjernen, men vigtigst af alt – hvorfor og hvordan vi kan forløse dem gennem yoga.
Her kommer vi bl.a ind på neuropsykologi; hjernen, kroppen, nervesystemet, bindevævet, psoas-musklen, vagus-nerven mm.
Derudover vil klang-terapeut Eva fortælle om sine klang-skåle, hvad de gør for og i kroppen – og hvordan disse også kan hjælpe kroppen med at heale.
12.00-13.00: Sund og nærende frokost.
Her vil også være mulighed for at gå en mindful gåtur i Undallslund-skoven, som ligger lige op af Fælleshuset.
13-14.30: 1 1/2 t. YOGA-undervisning. Hvordan virker og mærkes yoga, når man arbejder ud fra atrejsesig-konceptet?
14.30-15.30: Klang-healing v. Eva
15.30-16.00: Opsamling på dagen og på gensyn 🙂
Sted: Fælleshuset, have 52 A i Koloni-have-foreningen, HF Skovly i Viborg.
Kort om Eva:
Mit navn er Eva Maria Kvolbæk, jeg bor i Demstrup ved Kjellerup.
Jeg har Klangmedhjertet❤️, er uddannet socialrådgiver og NLP psykoterapeut v. Ole Vadum Dahl.
Jeg er også uddannet i massage og healing mv. fra Nordlyscentret, kunstterapi, og healing forskellige steder.
Har flere kurser hos Githa Ben David i lydhealing.
Efter jeg fik PTSD fandt jeg igen livsglæden via klangskåle fra Tibet og Nepal. Er uddannet klangterapeut hos Tom Hansen, samt hos nepalesere her i DK og i Nepal.
Jeg giver individuelle behandlinger og også klangkoncerter/klangmeditationer, hvor jeg ofte har været i Norge.
Jeg ved fra egen krop hvor effektiv klang er, bl.a til stress, uro, højt blodtryk, søvnløshed, depression mv.
Jeg arbejder intuitivt og lytter til kroppen og skålenes klang når jeg arbejder.
Kort om mig:
Mit navn er Sine Sønderby og jeg bor på øen Fur.
Jeg flyttede hertil fra Sjælland i 2016 for at fokusere på min egen healing, samt eget koncept og virksomhed; atrejsesig.
Mit koncept tager udgangspunkt i min bachelor i mental sundhed, samt mine uddannelser indenfor neuropsykologi/pædagogik, NLP, yoga, kropsterapi, massage, NADA mm.
Jeg er selv gået hele vejen og hjælper nu mennesker med at rejse sig fra traumer; stress, angst, depression og andre psykiske, fysiske og mentale lidelser.
Jeg arbejder ud fra den kognitive model – krop, følelser, tanker og adfærd, men har især fokus på kroppen, da det er min professionelle og personlige erfaring, at det er i hovedet lidelsen starter, men i kroppen, den skal forløses.
Hvis du vil vide mere, så tjek min hjemmeside: atrejsesig.dk, samt på fb, youtube, Instagram under samme navn.
Du kan også søge om optagelse i fb-gruppen; YOGA og mental sundhed, hvis du ønsker viden og inspiration til din yoga-praksis, eller til din rejse mod atrejsedig.
For spørgsmål og mere info:
Ring eller skriv på 26-236623 eller 20-191200.
E-mail: atrejsesig@gmail.com
Vi glæder os til at møde dig : )